"Ақмола облысы білім басқармасының Егіндікөл ауданы бойынша білім бөлімі Егіндікөл ауылының №2 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа №2 села Егиндыколь отдела образования по Егиндыкольскому району управления образования Акмолинской области" 

СоцСети

     

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Алаш арыстары

21.05.2020

 

 

САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті

Мектеп:

Күні:  

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім атауы:

Нәтиже сабақ.Мен не үйрендім?

Сабақтың тақырыбы

Алаш арыстары

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.А3. Ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту

Сабақтың мақсаттары

Ауызша жауаптарда ықпал заңдылықтарын ескеру

қазақ халқының ғасырлар бойы өткен қиыншылықтарын айта келіп, осы зұлмат жылдары елінің азаттығын аңсаған ұлт зиялыларына тоқталу, өз елін, жерін қорғайтын ұрпақ тәрбиелеу.

Бағалау критерийлері

  • Ықпал түрлерін ажыратады;
  • Айтылымдағы ерекшеліктерін ескереді

Дескрипторлар

  • Мәтіннен ықпал түрлерін анықтайды;
  • Мәтін құрауда заңдылықтарды ескереді

Құндылықтар

Команда болып жұмыс жасай алу, өзгенің пікіріне құрметпен қарау

Пәнаралық байланыс

Тарих

АКТ дағдылары

Онлайн сөздіктер

Осыған дейін меңгерілген білім

Махамбеттің тарихта алар орны.

Тілдік міндеттер

Менің ойымша, өйткені, қорытындылай келе, біріншіден, хан, көсем, қолбасшы, үлес қосу, халық қамын ойлау т.б.

 

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

 

3мин

Мұғалім сабақтың тақырыбымен,  мақсатымен таныстырады. Оқушылармен бірігіп, бағалау критерийлерін құрастырады.

Оқушылар  карточка бойынша төрт топқа (Әуес, Ықылас, Жаңаберген, Махамбет) бөлінеді.

 

Слайд №1-2

Сабақтың ортасы

 

10 мин

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5мин

  1. Мұғалім ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтары туралы түсінік беріп өтеді.
  2. Әңгіме үзіндісінен оқушылар ережеге сәйкес сөздердің астын сызып белгілейді. Мұғаліммен бірігіп жауап кілттері бойынша нәтижесін тексереді.
  3. Кесте бойынша әр топ әңгімедегі тиісті кейіпкерге мінездеме береді.

 

Кейіпкер

Сыртқы келбеті, мінезі

Шығармадағы жолдардан мысал келтіру

 

 

 

 

 

  1. Алаш және Алашордашылар туралы қысқаша мәлімет беру үшін тарих пәнінің мұғалімі Әділбек Алтайұлына сөз кезегін береміз. 

  2. Электронды оқулықпен жұмыс: Бейнебаяннан «Алаш ұраны» өлеңін тыңдау 

  3. Сөздікпен жұмыс: 

  4. «Поэзия» стратегиясы: 


1.3 топтан бір оқушыдан мәнерлеп оқиды

2.Әр топ мәтіннен өздеріне ұнаған үзіндіні жатқа айту. Оған қойылатын талаптар

Топтық жұмыс

 1 топ

1-тапсырма 

Өлеңнің негізгі тақырыбы не, ақын қалың көпшілікті неге шақырады? 


Өлеңнен тірек сөздерді теріп жазып, ақынның айтпақ ойын түсіндіріңдер.

  Ақын  өлеңіндегі ойды бүгінгі күнмен қалай үндестіруге болады? 

2 топ 2-тапсырма 

«Алаш ұраны» өлеңінің жазылу тарихы мен идеясы қалай ? 

Өлең құрылысына  талдау жасау.

Өлең идеясы сендерге не берді? 

3 топ 3-тапсырма 

Өлеңдегі Алаш, Алаш балалары, Алаш туы сөздерінің   мәнін қалай түсінесіңдер?

  Өлеңде кездесетін әдеби-теориялық  ұғымдар:

  Өз елінің  келешегіне деген ақын сенімі мен үмітінің өміршеңдігін дәлелдеп  көріңдер.

 

«ПОПС» формуласына сүйеніп, кейіпкердің әрекетіне баға береді. Жауаптарында ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпалға түскен сөздерді қолдану керек.

Менің ойымша, ....

Өйткені, ....

Мысалы,....

Түйінді сөз » стратегиясы бойынша қорытындылау.  
Елбасымыз Нұрсұлтан Назарбаевтың сөзімен орайластыра қортындылау.  
«Мен мәңгілік ел ұғымын ұлтымыздың ұлы бағдары, Қазақстан 2050 стратегиясының түпқазығы етіп алдым. Тәуелсіздікке қол жеткізгеннен гөрі оны ұстап тұру аса қиын екенін барлығымыз білеміз. Бұл әлем кеңістігінде ғұмыр кешкен талай халықтың басынан кешкен тарихи шындығы.

  1. «Қайран халқым» сөзіне синквейн құрастырады.

https://bilimland.kz/

Тәкен Әлімқұлов. «Қараой» әңгімесі

Сабақтың соңы

2мин

Кері байланыс:«Плюс, минус, сұрақ»

Үйге тапсырма:Ережені жаттау.

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Добавить комментарий



Включить данные в подпись
Жаңартылған күні: 21.05.2020 16:34
Құрылған күні: 21.05.2020 16:34

Текст